Чорнобиль – довгий слід трагедії

2023-04-27

НА ЧОРНОБИЛЬ ЖУРАВЛІ ЛЕТІЛИ

На Чорнобиль журавлі летіли,
З вирію вертались навесні.
Як сніжниця, попелище біле
Розвівалось в рідній стороні.

Там згоріли гнізда і гніздечка,
Поржавіла хвоя і трава,
Журавлина крихітна вервечка
Напиналась, наче тятива.

Не було ні стогону, ні крику,
Тільки пошум виморених крил.
Журавлі несли печаль велику,
Наче тінь невидимих могил.

Не спинились птиці на кордоні,
Де сягає атомна яса,
І дивився батько з-під долоні,
І ридала мати в небеса.

На Чорнобиль журавлі летіли,
З вирію вертались навесні…

Дмитро Павличко

26 квітня 1986 року… Чорною та гіркою увійшла ця дата в історію людства. На благодатній землі українського Полісся, майже в центрі Європи сталася аварія, яку вважають найбільшою за всю історію ядерної енергетики, як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічними збитками.

Не із сторінок стародавніх літописів і не з легенд та переказів увірвалося у наше життя це лячне і моторошне слово — Чорнобиль.

Слово це стало символом горя і страждань, покинутих домівок, розорених гнізд, здичавілих звірів. Важким колесом «прокотилася» Україною аварія на Чорнобильській атомній електростанції…

Чорнобиль — невеличке українське містечко, яких сотні в Україні. У 1971 р. неподалік від Чорнобиля розпочали будівництво потужної атомної електростанції. На 1983 р. стали до ладу чотири енергоблоки, приступили до будівництва п’ятого. Згодом, за декілька кілометрів від станції виникло місто. Його назвали Прип’ять — за назвою тутешньої повноводної річки.

Тобто, ніщо не віщувало біди. Стояла тиха весняна ніч. Квітень завершував свою вахту в природі й мав передати її травню. Саме в таку з ночей, з 25 на 26 квітня, о 1-й год. 23 хв. 43 сек., 1986 р., на ЧАЕС сталася аварія — вибухнув один із блоків. На п’яту годину ранку пожежу було ліквідовано. Станцію врятували. Всі 28 осіб затулили її собою. Шестеро з них загинули. Але залишилась радіація…

Її неможливо побачити, почути, і вона неприступна для наших органів чуття. Тобто людина беззахисна перед нею. Нам відомо, що десятки тисяч людей брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Значна частина їх одержала серйозні дози опромінення, часто смертельні.

Вибух призвів до викиду близько 300 млн. радіонуклідів у навколишнє середовище з активної зони станції та спричинив радіоактивне зараження 53.4 тис. кв. м. території України. 189 тис. гектарів орних земель та 157 тис. гектарів лісів стали непридатними для обробки через високий рівень радіоактивного забруднення.

День аварії на Чорнобильській АЕС увійшов до світової історії масштабних катастроф, наслідки якої нам доведеться розділити з нашими нащадками. Говорять, що з роками біль притихає, але в пам'яті народу ця страшна подія закарбувалася назавжди, адже чорною стрічкою вона перетнула життя мільйонів.

Одна мить змінила долі міст, сіл, людей, підприємств, перекреслила все нажите, винесла вирок багатьом долям, нанесла і фізичні, і духовні рани, які не загояться ніколи. Навіть сьогодні, коли минуло тридцять сім років, навряд чи комусь вдасться підрахувати кількість ненароджених дітей, зламаних доль, втрачених життів, які вихопив неприборканий атом.

Але важко уявити якими могли б бути наслідки, якби не Ліквідатори – Люди, які, усвідомлюючи небезпеку, без вагань та роздумів ризикували власним життям і здоров’ям, щоб вберегти націю, свою країну... Дорога ціна за життя ближнього.

З нагоди Дня пам’яті, бібліотекар відділу обслуговування Публічної бібліотеки ім.Г.С. Сковороди Бурлей К.І. провела для учнів 8-Б класу Лохвицької ЗОШ I-Ш ст. № 2 літературно-екологічну експедицію «Чорнобиль в серці України, а тінь його по всій землі».

/Files/images/зображення_viber_2023-04-27_13-47-23-585.jpg/Files/images/зображення_viber_2023-04-27_13-47-43-311.jpg

В читальній залі до цієї скорботної і пам'ятної дати облаштовано виставку-пам'ять «Чорнобильська трагедія». Тут зібрані документи найрізноманітнішого спрямування, які розкривають соціологічні, політичні, морально-етичні аспекти цієї трагедії. Виставка презентує й художні твори , присвячені Чорнобилю.

/Files/images/зображення_viber_2023-04-25_12-06-31-832.jpg

Час летить швидко та чорнобильська трагедія для нашого народу лишається незагоєною раною і невирішеною проблемою.

Пам'ять про трагедію незагоєною раною залишиться в душі нашого народу. Подвиг, який здійснили ліквідатори Чорнобильської АЕС, ніколи не буде забутий. Урятований світ - найкращий пам'ятник тим, хто загинув у чорнобильському пеклі.

ПАМ’ЯТАЙМО!

Кiлькiсть переглядiв: 99

Коментарi