РІДНА МОВА – КОРІННЯ НАЦІЇ

2023-02-21

«Тільки рідна мова дає людям найбільше й найбільше особисте щастя, а держава – найбільші патріотичні характери. Без доброї виробленої рідної мови немає всенародної свідомості, без такої свідомості немає нації, а без свідомості нації – немає державності» ( Іван Огієнко)

Рідна мова – це мова, яка першою засвоюється дитиною і залишається зрозумілою на все життя. В ній і мудрість віків, і щирість душі, і пам'ять народу. Мудро чинить той народ, який вчиться рідної мови у дідів-прадідів, зберігає її, як найцінніший скарб і передає у спадок прийдешнім поколінням.

У листопаді 1999 року Генеральна конференція ЮНЕСКО проголосила Міжнародний день рідної мови, який уперше відбувся 21 лютого 2000 року в Парижі. Зараз день рідної мови відзначають усі народи. Святкуємо його й ми, українці. Наша мова надзвичайно гарна й багата. Для тебе й для мене, для кожного з нас вона найкраща у світі. Бо це наша мова рідної землі, наш народ, мова маминої колісної пісні. Любимо ж її, шануймо і навчаймося говорити нею гарно, вільно і правильно!

Напередодні свята в читальній залі бібліотеки для дорослих організовано книжкову виставку «Українська мова – спадщина тисячоліть». Представлені матеріали знайомлять читачів з історією походження української мови, з народною мудрістю в українському слові. Славетними майстрами рідного слова.

/Files/images/зображення_viber_2023-02-21_09-38-29-420.jpg

Для учнів 5-9 класів оформлена виставка – вшанування «Моя велична Українська Мово!» та віртуальна книжкова виставка «Словники - скарбниця української мови».

/Files/images/зображення_viber_2023-02-21_09-37-38-198.jpg

На дитячому абонементі бібліотеки для учнів 1-4 класів оформлено книжкову виставку «Рідна мова – коріння нації» , на якій представлені книги та короткі видання , які розповідають про історію становлення української мови, шляхи її розвитку, значення в житті людини і народу.

/Files/images/IMG_0877.JPG

Особливу увагу слід звернути на книги Дмитра Білоуса – одного із рухливих українських слів, автора багатьох українських книжок, вірші з яких потрапили в найрізноманітніші антології та підручники. Вершиною праці поета-просвітника стала книжка «Диво калинове» - молитва поета до материнської української мови. Автор не втомиться стверджувати, що слово – це генетичний код нації. Саме цей – український! – код слова, код мови вбивали вороги нашої нації впродовж віків. За поетичну збірку «Диво калинове» Дмитро Білоус удостоєний найвищої літературної відзнаки нашої держави – Національної премії України імені Тараса Шевченка.

Не таємниця, що найкоротший шлях до знань пролягає через гру, адже вона несе в собі практичну цікавість, дає зримий результат і спонукає до творчості. Тому для наймолодших читачів пропонуємо книги Ігоря Січовика, Ганни Чубач та Олександра Недовіса. Тут ви знайдете віршовані абетки, лічилки, скоромовки, загадки, різноманітні ігри з буквами та словами, які відчиняють перед дітьми в цікавому світі рідної мови.

На виставці також представлені різноманітні словники української мови: тлумачний, орфографічний, фразеологічний. Адже уміння висловлювати власну думку зрозуміло і чітко стане в нагоді кожному. Саме тлумачний словник розкриває зміст слів, підказує, де і яке з них краще вжити. А уміння сказати влучно і грамотно дає людині усвідомлення власної повноцінності.

Напередодні свята провідним бібліотекарем дитячого абонементу Т.Грипась для учнів 2 класу Лохвицької ЗОШ №3 ( кл. керівник А.Г.Кулага) проведено мовний турнір «Незвичайні пригоди в Країні Мовознавців». Учасники турніру виконували різноманітні завдання: розгадували ребуси, розміщували «зайві» букви, відгадували загадки, відповідали на питання вікторини, змагалися в конкурсі «Скоромовки ловки», грали в ігри з буквами та словами.

/Files/images/IMG_0861.JPG/Files/images/IMG_0862.JPG/Files/images/IMG_0865.JPG/Files/images/IMG_0870.JPG/Files/images/IMG_0872.JPG

/Files/images/IMG_0874.JPG

21 лютого до Міжнародного дня рідної мови провідним бібліотекарем дитячого абонементу Т. Грипась для учнів 4-А класу Лохвицької ЗОШ №2 (кл. керівник Н.П.Лазука) проведена літературна година «Життя духовного основа».

Діти прослухали коротку розповідь про історію виникнення свята, про тернистий шлях розвитку і становлення української мови. Учасники заходу взяли участь у різноманітних мовних іграх і конкурсах: «Народ скаже, як зав’яже», «Знайди закриті слова», «Скоромовки-спотиканки», «Зрозумій мене», відповідали на запитання мовної вікторини, змагалися в конкурсі на кращого читця. .

/Files/images/IMG_0886.JPG

/Files/images/IMG_0889.JPG

/Files/images/IMG_0892.JPG

/Files/images/IMG_0895.JPG

/Files/images/IMG_0896.JPG

/Files/images/IMG_0897.JPG

/Files/images/IMG_0898.JPG

/Files/images/IMG_0902.JPG

Будьмо вдячні своїм далеким пращурам за те, що вони передали нам у спадок найбагатшу й найчистішу мову на землі. Тож кожен із нас і всі ми гуртом маємо плекати й берегти найкращу квітку рідної землі – українську мову!

Кiлькiсть переглядiв: 92

Коментарi