«Кайдашева сім’я»– перлина української прози

2023-01-17

2023 рік ознаменовано багатьма ювілейними та пам’ятними датами в культурно - мистецькому житті України.

Шановні користувачі дитячого абонементу! Продовжуємо знайомити Вас із класикою української літератури. Цьогоріч виповнюється 145 років від часу створення соціально – побутової повісті Івана Семеновича Нечуя Левицького «Кайдашева сім’я», яка написана 1878 року та вперше надрукована 1879 року у львівському журналі «Правда».

Майбутній письменник народився 25 листопада 1838 року в Стеблеві на Черкащині в родині священника. Любов'ю до літератури І.С.Нечуй-Левицький завдячує батьку - той не любив хазяйнувати, а був затятим книголюбом-читальником. Семен Левицький був прогресивним священником, читав проповіді українською мовою, збирав народні пісня та обряди. Мав удома багато праць з історії України, зокрема, рукописних. Через батька Іван познайомився зокрема із творчістю Шевченка.

Коли малий Іван вчився ще в першому класі семінарії, під час контрактового ярмарку в Києві він побачив на вітрині французькі книжки. Першу з них ("Кривий біс" Лесажа) прочитав зі словником, а надалі всі гроші, що давав батько на гостинці, витрачав на книжки, написані французькою мовою. Так в бібліотеці майбутнього письменника з'явилися "Дон-Кіхот", твори Шатобріана та Е.Сю. Особливо пишався Іван ілюстрованою "Божественною комедією" Данте.

Псевдонімом письменник обрав прізвище козацького полковника, героя "Думи про Нечуя", яку дуже любив.

І. С. Нечуй-Левицький часто згадував, за яких умов він вирішив стати українським письменником. Професори Київської духовної академії, де він учився, не визнавали української мови й літератури. Один з них навіть висловився на лекції:- В інтересах держави добре було б спалити українську літературу. Це й підштовхнуло Івана Семеновича взятися за перо. Писав таємно від своїх товаришів студентів, з якими жив на одній квартирі. Навіть батькам не признавався, що став літератором.

Письменник був духовно багатою особистістю, добре розумівся на різних видах мистецтва, захоплювався ними. «Кайдашева сім’я» - реалістична соціально-побутова повість класика української літератури Івана Нечуя-Левицького. У творі описано події, що відбувалися у великій сільській родині Кайдашів. Конфлікти усередині сім’ї зображено з гумором, проте добре ставлення до сварливих Кайдашів не перешкоджає автору безжально критикувати суспільний лад, спосіб організації громади, поведінку духовенства, які призводять до зубожіння людського духу. Прототипами Кайдашів була сім'я Мазурів із села Семигори, яка була відома на весь повіт постійними сварками, бійками й колотнечами. Мазури мали й реальних багатих сватів — Довбушів. Серію класичних кольорових ілюстрацій до «Кайдашевої сім'ї» виконав Анатолій Базилевич для видання 1980 року. Для видання 1990 року нові чорно-білі ілюстрації створив Олександр Хорунжий. У різні часи сценарії за повістю Івана Нечуя-Левицького писали Микола Босак, Сергій Гержик, Наталя Дубіна, Олексій Корнієнко. Інтерпретації повісті різноманітні: від трагікомедії та народного шоу до музичних комедій. Сьогодні на телебаченні можна переглянути 2-серійний мінісеріал знятий режисером Володимиром Городьком «Кайдашева сім'я» (1993—1996р),та «Спіймати Кайдаша» (2020) — 12-серійна телесеріальна осучаснена адаптація Наталки Ворожбит знята режисером Олександром Тіменком.

Юні друзі! Пропонуємо переглянути віртуальне літературне знайомство «Кайдашева сім’я» - перлина української прози», та виставку однієї книги «Кайдашева сім’я»- класика української літератури»,яка оформлена на дитячому абонементі бібліотеки.

/Files/images/зображення_viber_2023-01-17_15-54-05-050.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 74

Коментарi