Скарбниця української та світової літератури-ювіляри 2023 року.

2023-01-11

Книжки – кораблі думки, що мандрують хвилями часу

Френсіс Бекон

Багато є книжок, які читає й перечитує не одне покоління читачів. Ними захоплюються, над ними розмірковують, у них вчаться життєвій мудрості. Здається, що їх герої живуть серед нас, а їх характери, ставлення до життя так близькі сучасній людині, що часом важко повірити, що книзі вже понад 100, а іноді 200 й більше років. І читаючи такі книжки, не завжди замислюєшся про час її написання. Ювілей – це особливе святкування круглої дати якоїсь події, важливої дати. Загалом ювілеї заведено святкувати у людей, але навіть книги мають свої круглі дати. Звісно, не завжди є змога чітко визначити дату написання та публікації якогось літературного твору, але деякі дати є чітко відомими.

Сьогодні працівники дитячого абонементу представляють вам другу виставку із циклу «Літературні ювілеї року»,на якій експонуються книги-ювіляри 2023 року-шедеври української та світової літератури, рекомендовані для користувачів-дітей 5-9 класів.

Цьогоріч виповнюється 225 років від часу видання перших трьох частин поеми «Енеїда» Івана Котляревського (1798). Поема «Енеїда» стала першим в українській літературі твором, написаним народною мовою. Над славнозвісною «Енеїдою» Іван Котляревський почав працювати в 1794 році. Спочатку він не мав наміру публікувати поему, вона поширювалася серед читачів у рукописних копіях, але 1798 року була видана без відома і згоди автора. Дотепний гумор,повір’я, звичаї, картини воєнного і мирного життя - усе це надає твору яскравого національного колориту.

115 років від часу створення поетичної повісті Ольги Кобилянської «В неділю рано зілля копала» (1908). Твір розпочинається піснею «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці», яка передає сюжетну колізію, навколо якої відбувається сама повість: дівоча помста за зраджене кохання.

185 років від часу написання історичної поеми Тараса Шевченка «Тарасова ніч» (1838) – перший з творів, у якому Шевченко звернувся до поетичного осмислення історичного минулого України.

130 років від часу створення поеми Лесі Українки «Давня казка»(1893). Поему вперше було надруковано у журналі «Життя і слово,1896.

145 років від часу видання соціально - побутової повісті Івана Нечуя-Левицького «Микола Джеря», яка присвячена Миколі Лисенку. Повість оповідає про поневіряння кріпака Миколи Джері, який, виступаючи проти несправедливості,втікає зі свого села, покинувши родину.

80 років від часу створення збірки оповідань «Легенди старокиївські». Наталена Королева написала 25 легенд - оповідань, кожне з яких може стати предметом окремої розмови, містить у собі цілий комплекс ідей, думок, фактів, художніх перевтілень.

180 років від часу видання різдвяної повісті англійського письменника Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня в прозі». Перше видання вийшло 19 грудня 1843 року з ілюстраціями Джона Ліча. У повісті уміло поєднується реальність із казкою, правда з вигадкою, фантастичне з буденним. У центрі повісті — історія старого жмикрута Скруджа, якого неймовірні пригоди різдвяної ночі примусили змінитися на краще.

140 років від часу публікації пригодницького роману шотландського письменника Роберта Луїса Стівенсона «Острів скарбів». Спочатку роман називався «Корабельний кухар». Окремою книгою вийшов 1883 року . Таємнича карта, небезпечна експедиція, пірати — в цій історії є все для тих, хто захоплюється неймовірними пригодами. Головний герой роману, юний Джім Гокінс, бере участь у пошуку скарбів, які заховані на відлюдному острові знаменитим капітаном Флінтом. Сміливість і відвага Джіма та його друзів перемагають хитрість і жорстокість одноногого Джона Сільвера й допомагають їм знайти скарб та повернутися додому.

80 років від часу видання найвідомішого твору французького письменника Антуана де Сент-Екзюпері «Маленький принц»(1943). «Маленький принц» — казка на будь-який вік. Діти знайдуть у ній захопливі мандри хлопчика з далекої планети (такої крихітної, що на ній усього три вулкани, і ті сягають героєві колін). Старші читачі відшукають глибоку філософію та, можливо, впізнають у Маленькому принцові себе. У будь-якому разі, ця книга обов’язкова для прочитання.

145 років від часу створення роману «Пятнадцятирічний капітан» Жуля Верна з серії «Незвичайні мандрівки», який присвячений синові Ж. Верна Мішелю. Вперше опублікований у 1878 році. Древній філософ Вергілій казав: «Відважним доля допомагає…». Прикладом цього є роман Жюля Верна «П’ятнадцятирічний капітан». У своїй книзі французький письменник розповів про надзвичайні пригоди юного Дика Сенда і його друзів у відкритому морі і нетрях тропічної Африки. Герої книги пройшли неймовірно важкий і довгий шлях — від берегів Нової Зеландії до Каліфорнії. Вони переборювали на своєму шляху і океанські простори, і африканські джунглі, населені дикими племенами людожерів та лютими хижаками. До самого кінця роману, юні читачі, ви з напругою й інтересом будете цікавитися їхньою долею, разом з ними будете боротися, приймати рішення і сподіватися на порятунок героїв, шукатимете разом з п’ятнадцятирічним капітаном вихід із ситуації.

У кожній країні існують свої літературні перлини. Хороші книги ніколи не старіють. Їм дана вічна молодість та оновлення у часі…

Шановні користувачі дитячого абонементу! Запршуємо Вас познайомитися зі скарбницею української та світової літератури – книгами-ювілярами 2023 року.

/Files/images/зображення_viber_2023-01-11_14-55-05-750.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 98

Коментарi