ЛІТЕРАТУРНІ ЮВІЛЕЇ РОКУ

2023-01-05

ЛІТЕРАТУРНІ ЮВІЛЕЇ РОКУ

Книги, як і люди, мають свій рік народження. 2023-й багатий на ювілейні книжкові дати. А для відданих шанувальників друкованого слова книжковий ювілей - це чудова нагода прочитати нові, або перечитати ще раз улюблені твори. З цієї нагоди працівники дитячого абонементу бібліотеки підготували цикл книжкових виставок «Літературні ювілеї року». Сьогодні представляємо вам першу виставку, на якій експонуються книги-ювіляри українських письменників, рекомендовані для дітей молодшого шкільного віку. Хочемо звернути вашу увагу на деякі з них.

Збірка «Нечиста сила» (100 р.) Василя Короліва-Старого – перлина літературної казки. Автор переосмислив і оживив багатьох персонажів української міфології - Потерчата, Хуха, Вовкулака, Потороча, Дюдя, Чорт, Мара та інших. Усі вони живуть невидимими поруч із людьми, чим можуть їм допомагають, оберігають від лиха, злих вчинків і поганих думок. Письменник прагне облагородити українську «нечисту силу», а не залякати дітей безглуздим почуттям жаху перед вигаданими істотами. Він намагається зацікавити дітей міфологією, спонукає бути чуйними, справедливими, розрізняти добро та зло як у казках, так і в житті.

Повість Степана Васильченка «В бур'янах» (85 р.) – це розповідь про дитинство Великого Кобзаря. Автор правдиво змальовує непокірну, кипучу вдачу хлопця, показує те «пекло», в якому минали дитячі роки Тараса Шевченка, розповідає про сирітські поневіряння малого, про «науку» в п'яних дяків, про панську сваволю.

Василь Близнець найбільш відомий в Україні завдяки творам, написаним для дітей. Збірка оповідань «Ойойкове гніздо» (60 р.) - перша книжка автора. Герой однойменного оповідання – веселий витівник Федько. Одного друга він підмовив закопати на городі батькову люльку: мовляв, виросте з неї величезна люлька, а на ній – дрібні люльченята. Іншого обдурив. Пообіцявши показати гніздо жар-птиці, а завів хлопця в колючу дерезу. Та всі ці витівки не від лихої вдачі, а від невичерпного запасу природного гумору – цієї характерної риси нашого народу. Таким же гумором позначені всі оповідання В.Близнеця.

Віршовану літературну казку «Цар Плаксій та Лоскотон» (60 р.) Василь Симоненко написав для свого сина за одну ніч. Вона була опублікована в 1963 році і швидко здобула популярність. У казці зображена вигадана країна з правителем-тираном від утисків якого страждають люди. Та добрий і сміливий Лоскотон перемагає царя Плаксія. Казка має щасливий кінець: добро перемагає зло, а позитивні емоції завжди перемагають смуток.

Казка Богдана Чалого «Як Барвінок та Ромашка у вирій літали» (55 р.) – це друга казка автора про хлопчика Барвінка і його казкових друзів - дівчинку Ромашку та коника Дзвоника стала улюбленою для багатьох поколінь малих українців, а також дітей інших країн. Вони перекладені багатьма мовами світу.

«Степова казка»(50р.) Григора Тютюнника, лауреата Національної премії України ім. Т.Шевченка та премії ім, Лесі Українки, є своєрідним діалогом між людиною і природою, вчить добру, милосердю, доброзичливості. Ви потрапите у чарівний світ рідної природи, навчитеся розуміти її красу, уважно ставитися до «братів наших менших» і ще більше полюбите українське слово, неперевершеним майстром якого був письменник.

Особливу увагу пропонуємо звернути на неперевершені твори Всеволода Нестайка. Його книги – це завжди свято! У 2012 році В.Нестайко удостоєний відзнаки «Золотий письменник України». Важко знайти в нашій літературі щось настільки веселе, талановите й дотепне, як його твори. У цьому році 45-річний ювілей відзначає повість «Пригоди Грицька Половинки» - про школярів, їхні веселі та дивовижні пригоди, дружбу, виховання характерів.

Повість-казка «Незнайомка з Країни Сонячних Зайчиків» (35 р.) - друга казкова повість трилогії, відзначена премією ім. Миколи Трублаїні. Головний герой твору Валера Костенко загубився в незвичайному лісі. На пошуки свого друга вирушає Вася Глечик. Він і не здогадується, що йому доведеться мати справу з Бабаю Ягою та ще невідомо з ким, або чим! У читачів є чудова нагода стати свідками подвигів Васі у темному лісі. Написана в далекому 1988 році, книга не втрачає своєї актуальності й зараз, адже у всі часи дітям хочеться почитати про пригоди, підступність злодіїв і сміливі вчинки героїв, споконвічну боротьбу добра та зла та всепереможне добро.

На виставці також представлені твори сучасних українських дитячих письменників. Хоч вони написані не так давно, але вже здобули свою заслужену популярність серед маленьких читачів.

Свій 35-річний ювілей відзначають повісті-казки лауреата Шевченківської премії Володимира Рутківського. У захопливій казковій повісті «Бухтик з тихого затону» автор розповідає про зворушливу дружбу школярів Сергійка та Олі з дивовижним підводним створінням Бухтиком. У «веселій-превеселій і страшній-престрашній» повісті «Гості на мітлі» стара відьма Ядвіга Олізарівна зі своїм слугою, чаклунським котом Аристархом летить до рідного села, де ще малою зазнала безліч образ. Вона має викрасти якусь дівчинку, щоб зробити її своєю ученицею.

Не кожного дня можна зустріти просто серед міста Незнайомця з паралельного світу. Саме з цього і почалися пригоди Влада та Оленки, головних героїв книжки Олеся Ільченка «Таємниця старої обсерваторії» (15 р.). Виявляється, якщо відгукнутися на прохання іншої людини і допомогти їй, можна побачити неймовірні дива…

Книги наймолодшого і найвеселішого з відомих сучасних українських дитячих письменників Сашка Дерманського не залишать байдужими нікого з читачів. Вони веселі, читаються легко, насичені незвичайними пригодами та цікавими казковими істотами. Автор є володарем престижних літературних рейтингів та премій: «Книга року Бі- Бі-Сі», «Коронація слова», «Книга року», «Золотий лелека». З 2012 року книги письменника включені до шкільної програми «Літературне читання» для 3-4 класів загальноосвітніх шкіл. У 2023 році виповнюється 15 років з дня написання книг «Танок чугайстра» і «Царство Яблукарство» та 5 років повісті «Мері».

Книжка «Царство Яблукарство» посіла друге місце на І-му Всеукраїнському конкурсі на кращі твори для дітей. У Царство Яблукарство прийшов Цар Черв'якар зі своєю свитою і став перетворювати звичайних людей на червивих, вони втратили свої найкращі людські риси. Ця книжка про те, що саме треба берегти в собі, щоб не стати червивим.

«Танок чугайстра» - це захоплива розповідь про пригоди трьох друзів. Уночі, посеред лісових нетрів ти стоїш і з останніх сил стискаєш у долоні квітку папороті. А довкола все кричить і виє. Саме така ніч випала Іванкові, Лільці й Васькові, коли вони пішли до лісу рятувати знайомого чугайстра.

Не залишить байдужими юних читачів і книга Сашка Дерманського «Мері». Жила собі звичайна, на перший погляд, сім'я Ковальчуків. І ось одного дня довкола починають коїтися дивні речі. І що далі, то дивніші й небезпечніші. Може б, усе якось владналося, якби, наче сніг на голову , на них не звалилася бігова лошиця Мері, а за нею криничник Мефодій і підступний пан Вихиляс…

Рекомендуємо звернути увагу на книги відомого українського письменника, журналіста, перекладача і редактора Юрія Винничука. На його рахунку ціла низка творів для дітей. Автор творить у жанрі літературної казки, але дещо модифікованої, поєднаної з іншими жанрами. У 2023 році його збірка української літературної казки ХІХ століття «Срібна книга казок» відзначає 30-річний ювілей. А казка «Цукровий півник», видана у 2018 році, - це вершинна казка Ю. Винничука, яка б зробила честь будь-якій із світових літератур. Золотистий Цукровий Півник втікає з вітрини цукеркової крамниці, щоб потрапити до хлопчика, якому він так сподобався. Але світ не завжди прихильний до наївних і трепетних героїв, тому на Півника чекають непрості випробування.

Запрошуємо наших юних читачів на нові зустрічі з книгами!

Увага! У режимі роботи бібліотеки сталися зміни!

Ми працюємо з 9-00 до 17-00 щоденно, крім суботи та неділі.

/Files/images/IMG_0801.JPG

Кiлькiсть переглядiв: 93

Коментарi