Книга нашого земляка, яка варта Шевченківської премії .

2021-11-10

/Files/images/o.panchenka.jpg

Сьогодні 10 листопада краєзнавчий фонд Лохвицької Публічної бібліотеки ім. Г.С. Сковороди Лохвицької міської територіальної громади поповнився книгою «Полтавська діаспора. Велика енциклопедія. Лохвиця, Полтавщина, Україна, Европа, Австралія, Америка... Українці, московити, євреї…» Гадяч, видавництво «Гадяч», 2021. – С.1421.

Автором і упорядником книги є наш шановний земляк Олександр Панченко – доктор права, приват-доцент Українського Вільного Університету (Мюнхен, ФРН), член Національної спілки журналістів України, Національної спілки краєзнавців України, Асоціації українських письменників, науковець, дослідник, письменник, автор 20-ти книг політичної публіцистики та україністики, упорядник 22-ох книг споминів і збірок статей про визначних діячів українського національно-визвольного руху. Книги О.І.Панченка є у багатьох бібліотеках цілого світу, зокрема, у Бібліотеці Конґресу США та Українській бібліотеці імені Симона Петлюри (Париж).

Цю свою книгу про полтавців на чужині О.Панченко присвятив українським патріотам полтавського роду св.пам. Іванові Павловичу Багряному, св.пам. Федору Павловичу Габелку, Олексієві Григоровичу Коновалу, бл.пам. отцю Володимиру Базилевському та всім членам Української Революційно-Демократичної Партії (УРДП-УДРП), Демократичного Об’єднання Бувших Репресованих Українців Совєтами (ДОБРУС), Союзу Українців – жертв російсько-комуністичного терору (СУЖЕРО), Об’єднання Демократичної Української Молоді (ОДУМ), Леґіону імені Симона Петлюри, Товариства Сприяння УНРаді, Товариства Одумівських Приятелів (ТОП) та Фундації імені Івана Багряного, також усім священникам нашої рідної Української православної церкви на чужині.

Книга складається із окремих частин:

«Переднє слово» автора і упорядника.

Частина І) Біографічні інформації українців (алфавітний порядок)

Частина ІІ) Біографічні інформації представників московитського роду, т.зв. «малоросіян» та інших інородців, що походили чи мешкали на історичній Полтавщині.(алфавітний порядок)

Частина ІІІ) Біографічні інформації представників єврейського народу, які народились або мешкали на історичній Полтавщині. (алфавітний порядок)

Частина IV) Нариси, статті, рефлексії, есеї. У цій частині читач познайомиться з життям співачки Філоніли із Соколової Балки; професором Борисом Андрієвським; вільними козаками – запорожцями Дмитром та Юрієм Денисенками – Зубченками, та їх родинами; з бандуристом Федором Деряжним; з творчістю геніального митця, уродженця Лохвиці Михайлом Сергійовичем Дмитренком (світлини його картин є на сторінках книги), читач зустріне дослідника історії, письменника, вільного козака Антіна Кущинського, та ще відкриє для себе багато славних імен, людей, які пов’язані корінням з нашою Полтавщиною.

Частина V) Спомини, архіви, інформації, пригадки.

Частина VІ) Як довго писалася книга про полтавців на чужині на тлі визвольної Доби.

Частина VII) Олександр Панченко. - Шлях хуторянина. Читач дізнається біографію самого автора нашого земляка, справжнього сина України – патріота своєї справи, краєзнавця, а ще людини, яка «боліє» душею за майбутнє своєї країни, адже він являється автором багатьох проектів, є фундатором встановлення у місті Лохвиці меморіальних дощок, таблиць, пам’ятних знаків; є організатором багатьох акцій на захист довкілля, переймається питаннями повернення вірян в лоно справді українського православ’я та створення єдиної помісної церкви. В 2015 році Олександру Івановичу присвоєно звання «Почесного громадянина міста Лохвиці».

Олександр Панченко-

Здалеку й зблизька

Не зрозуміть й не охопить

Цього отак відразу чоловіка!

Тут треба Вічність…

А, може, й дві прожить!..

Бо він не з тих, хто

Тільки й те, що кукуріка!

Це велет той,

Хто Україною уміє твердо жить!...

*

До того ж мудрий! І- молодий!

Стонадцять книг

З його благословення

Пішло в злиденне й збурене життя!

Г. Булах

Як пише в передмові до своєї книги О.Панченко:

«Відчувається певна потреба більш повної інформації про вихідців із теренів історичної Полтавщини, які в різні роки опинилися на чужині та окремих з їхніх нащадків, що не забули про своє полтавське коріння… Саме тому я й поставив собі за мету подати не лише різносторонні відомості з різних ділянок життя полтавців та чужині, але й запропонувати читачеві частину довільних нарисів та есеїв свого авторства про уродженців історичної Полтавщини. Я не намагався дотримуватись наукової методи, однак подав у своїх дослідах лише перевірені факти, інколи сягаючи до архівних джерел праць та часто використовуючи енциклопедичні праці. … За кожним ім’ям – цілий світ ідей, мистецьких образів, добрих діянь в ім’я Незалежності України…»

А ще в книзі багато жіночих імен Ольга Косач - Кривинюк, Марія Кривобок- Заславець, Галина Коваленко- Плужник, Надія Фесенко, Ганна Черінь, Зоя Когут та ін. «ці жіночі душі горіли й горять як великодні свічки, перед престолом Українського Слова».

«...Ще мені дуже хотілось написати про плинність, кінечність життя кожного з нас. А особливо про тихе життя наших матерів, сільських жінок, українок трудівниць…» Олександр Іванович в своїй передмові написав слова, які торкаються найглибших куточків душі, проникаючи в саме серце та розливаючись по всьому тілу теплим почуттям любові до своїх стареньких бабусів, мам, адже в щемливих словах Галини Пагутяк із книги стільки оголеної правди про наші села, самотність, неживі порожні хати, зарослі двори, про Вічність, яка чекає кожного… Швидко вимирають села, пусткою дивляться на нас зарослі хати, не зустрічають нас наші бабусі прості українські трудівниці з лагідною посмішкою, з мозолястими натрудженими руками, які так ніжно гладили, з ароматними пухкими пиріжками, не розповідають про своє таке нелегке життя, не співають пісень. Відходять у Вічність … Вимирають села…

Правду написав наш земляк: «Без села не було б давно уже України, і в тих порожніх хатах висять досі у павутинні простесенькі образи і Шевченко…».

Книгу «Полтавська діаспора. Велика енциклопедія. Лохвиця, Полтавщина, Україна, Европа, Австралія, Америка... Українці, московити, євреї…». – присвячено 700-річчю нашого старовинного міста Лохвиці, яке ми відзначили у вересні минулого року.

Серед «краєзнавчого доробку» Олександра Панченка вже відомими є такі книги – «Полтавщина: Лохвицький край» (2004), «Мала енциклопедія Лохвиччини»( Рідний край на тлі української історії в персоналіях) (2008), «Армянский легион. Факты, размышения, реконструкции, архивные материалы и воспоминания» (2013), «Українська Австраліана. – Полтавщина, Галичина, Боснія» (2014), «Біографічно-історичний народний календар-альманах «Лохвиця, Посулля, Україна…» (2015), «Лохвицьке Товариство сільських господарів та повіт. – Історія, наука і долі на зламі Доби»(нариси, біографії, документи, світлини) (2017), перевидав (2012) знаменитий «Лохвицький історичний збірник», раніше відомий як «Лохвицкій историческій сборник», издание Лохвицкаго уезднаго земства, (1906)., та ін. книги.

Вказані вище книги та інші видання Олександра Івановича є цінними поповненнями краєзнавчих фондів не тільки Лохвицької бібліотеки, але і сільських бібліотек колишнього Лохвицького району. Автор назавжди вніс своє ім’я в історію Лохвицької бібліотеки, як шановний читач, письменник котрий постійно дарує свої безцінні книги, роблячи великий внесок у вивченні історії рідного краю для майбутніх поколінь.

Шановні читачі, Лохвицька Публічна бібліотека ім. Г.С. Сковороди Лохвицької міської територіальної громади запрошує Вас, після карантинних обмежень, відвідати бібліотеку та ознайомитися з книгою Олександра Панченка про полтавців на чужині – «Полтавська діаспора. Велика енциклопедія. Лохвиця, Полтавщина, Україна, Европа, Австралія, Америка… Українці, московіти, євреї… Біографічні інформації, нариси, статті, рефлексії, есеї, довідки, листи», яка претендує на Шевченківську премію – 2022 у номінації «Публіцистика, журналістика» .

Шановний Олександр Іванович, дякуємо Вам за таку клопітку працю, за внесок у вивчення славної історії нашого краю. Нехай кожен день дарує чудові емоції та добрі вісті, гарний настрій і неймовірне натхнення, щоб вдавалося завжди бути на вершині письменницького успіху і слави. Бажаємо здоров'я, цікавих творчих задумів, чудових рядків, незгасимого вогню таланту і щастя.

І звичайно, вболіваємо за Вас, і бажаємо щоб Шевченківську премію отримала саме ваша книга! Успіхів Вам!!!

Підготувала бібліограф Публічної бібліотеки Лохвицької міської ТГ

Петрич О.О.

/Files/images/зображення_viber_2021-11-10_19-10-22-929.jpg

/Files/images/зображення_viber_2021-11-10_19-04-27-074.jpg

/Files/images/зображення_viber_2021-11-10_19-04-32-463.jpg

/Files/images/зображення_viber_2021-11-10_19-04-33-334.jpg

/Files/images/зображення_viber_2021-11-10_19-04-33-684.jpg

/Files/images/зображення_viber_2021-11-10_19-04-34-081.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 279

Коментарi