Світ мудрості - бібліотека

2014-12-19

До 125-річчя заснування Лохвицької ЦРБ ім..Г. С. Сковороди

19 грудня Лохвицька центральна районна бібліотека ім.. Г. С. Сковороди святкує свій ювілей – 125 років від початку діяльності.

Проведемо невеличкий екскурс в минуле, адже наша книгозбірня має більш ніж вікову історію.

Першим бібліотечним закладом в Лохвиці була створена в 1872 році приватна бібліотека Н. Пижової. В 1887 році відкрилась бібліотека при Лохвицькому Товаристві сільських господарів(бібліотекар Марія Івченко). Створена спочатку виключно для забезпечення членів Товариства сільськогосподарською літературою і періодичними виданнями, вона була перетворена в громадську. 19 грудня 1889 року загальні збори Товариства після доповіді його члена В.А.Івченка прийняли відповідну постанову і з лютого 1890 року бібліотека з читальнею, стала обслуговувати місто і, навіть, частину Лохвицького повіту. Службовці сільськогосподарського Товариства і Лохвицького земства мали право користуватися її фондами безкоштовно, для решти була запроваджена платна підписка.

Помірна, майже символічна ціна на послуги робила бібліотеку доступною для всіх зацікавлених, нею охоче користувались навіть сільські вчителі. Фінансувалась за рахунок окремих внесків засновників і абонементної плати. Діяв добовий абонемент: за користування книгами і журналами бралась плата 5коп., газетами - 2коп. На кінець 1890 року бібліотека мала 948 назв книг і 40 періодичних видань, з них 180 назв книг і 17 газет і журналів були загального змісту. Бюджет закладу становив 318крб.24коп. Передплатників бібліотечних послуг було 261 чоловік.

В 1910 році підписників було 413, з них 109 - безкоштовних. В користуванні було 42 періодичних видання, видано 11 645 книг. Станом на 1911 рік бібліотечний фонд становив понад 6 тис. томів, з них загального змісту - 3,5тис, сільськогосподарського - 2,5тис.томів, не рахуючи періодичних видань.

3 часу заснування бібліотеки немало пожертвувань було зроблено приватними особами та Харківського громадською бібліотекою і Румянцевським музеєм. Бібліотечний фонд практично повністю був російськомовним.

Справами бібліотеки спочатку завідувало правління Товариства сільських господарів, але з 1893/4 року обираються спеціальні комітети і комісії з числа читачів. Вони самі виписували книги і журнали, вели поточні справи бібліотеки, складали каталог тощо. В зв'язку з витратами на друкування каталогу, що перевищили бюджет, з 1 вересня 1914 року бібліотечний комітет увів підвищену підписну плату і плату за кожне відвідування читальні (Ікоп.).

3 1907 року бібліотека містилась в новозбудованому будинку Товариства сільських господарів. Вже в радянські часи на базі бібліотеки Товариства було створено громадську міську бібліотеку.

В 1919 році вона ще розміщувалася за старою адресою в центрі Лохвиці, а вже в 1922році разом з музеєм вона займала приміщення поруч з Народним будинком по вулиці Лубенській (нині Шевченка), де за народними переказами в ХУІІІ столітті містилась козацька школа, в якій певний час викладав Г.С.Сковорода. В період святкування 200-річного ювілею видатного мислителя і народного просвітителя в 1922році фонди бібліотеки поповнились багатьма новими виданнями. Тоді ж рішенням Лохвицького повітвиконкому бібліотеці було присвоєно ім'я Г.С.Сковороди.

Напередодні Великої Вітчизняної війни бібліотечний фонд нараховував 16 тис. книг. В двох її відділах працювало 4 бібліотекарі. Війна і німецько-фашистська окупація завдала бібліотеці великих збитків - збереглося менше 4тис. книг, серед яких були, на щастя, і цінні видання (напр. „Энциклопедический словарь" кінця ХІХ-початку ХХст.). Відновлена в листопаді 1943 року, бібліотека розміщувалась на розі вулиць Перемоги і Р.Люксембург. Пізніше вона кілька разів міняла адресу і зараз знаходиться по вул.Перемоги, 10, в колишньому будинку Товариства сільських господарів.

До 1976 року в приміщенні працювали 2 бібліотеки: районна дитяча і бібліотека для дорослих.

Рішенням уряду в 1976 році була проведена централізація, яка об’єднала бібліотеки району в одну систему.

Плине невблаганний час. Відходять у небуття живі свідки розвитку бібліотечної справи в районі ... А нам залишаються лише документи – в архівах та в самій бібліотеці.

В нашій районній книгозбірні змінилось вже не одне покоління працівників. Будь-яку справу творять люди. Тому, говорячи про Лохвицьку районну бібліотеку не можна не згадати тих людей, які стояли у витоків, відновлювали бібліотеку з руїн в післявоєнні часи, в період перебудови та в роки незалежності, людей, які все своє життя віддали бібліотечній справі, для яких бібліотека стала другою домівкою, всі сили, знання, досвід, кращі роки життя віддали улюбленій роботі, не мислили себе без бібліотеки, без книги, без читачів...

Прізвища перших бібліотекарів, хто стояв у витоків бібліотечної справи в районі, на превеликий жаль, не збереглися.

Пізніше не покладаючи рук, не рахуючись з особистим часом, працювали справжні ентузіасти бібліотечної справи. Скільки людських сердець пересіялось через їх руки і душу, скільки широких шляхів відкрили ці люди для молодих, скільки збережено і впорядковано ними книг – скарбів мудрості. Це насправді так, бо якщо в аптеці чи лікарні вам полікують тіло, то в цьому храмі – душу. І сьогодні ми хочемо згадати тих, то присвятив бібліотечній справі усе своє життя, хто багато років тому переступив поріг бібліотеки і залишив назавжди в ній своє серце, для кого бібліотечна справа стала покликанням. Це наші ветерани праці Потькало В. П., Рясна Н. І., Галабуцька Є. Ю., Дунда Н. І., Філянська Н. В., Дяченко Л. О., Мірошниченко О. П., Мележик Н. М., Лубенець Т. В., Соколова В. М., Цюцюра В. М., Єна Н. М.

Час не стоїть на місці. Нові технології упевненим кроком входять в наше життя. І бібліотека не виняток.

Зараз Лохвицька ЦРБ – це сучасний бібліотечний заклад, що надає населенню широкий спектh послуг, як традиційних, так і нових, зокрема безкоштовний доступ до світової мережі Інтернет, ксерокопіювання, сканування та роздрукування інформації з електронних носіїв, кольоровий друк. Бібліотека – активний учасник районних, обласних, Всеукраїнських, міжнародних конкурсів та досліджень, неодноразово займала призові місця в них.

Бібліотека сьогодні, як своєрідний ланцюжок, об'єднує завдання і функції інформаційної, культурної і освітньої сфер, у цьому – водночас унікальність і складність бібліотечної галузі.

В 2010 році Лохвицька ЦРБ стала одним з переможців першого раунду конкурсу проектів з організації нових бібліотечних послуг з використанням доступу до Інтернету програми «Бібліоміст».

Завдяки перемозі в конкурсі бібліотекам району безкоштовно передано 15 комп’ютерів, 15 веб-камер, 15 комплектів навушників, 4 комплекти: принтер, сканер та ліцензійне програмне забезпечення.

В центральній районній бібліотеці було відкрито Інтернет-центр, який вирішив найважливіші питання: стало можливим одержання будь-якої інформації з будь-якої галузі знань з будь-якої частини земної кулі, створено сайт і блог бібліотеки, в даний час їх відвідало близько 7000 користувачів.

Лохвицька ЦРБ незважаючи на вкрай бідний книжковий фонд, задовольняє всі запити своїх користувачів, навіть найвимогливіших. Постійно спостерігається зростання рівня роботи бібліотеки, проведення різноманітних масових заходів завдяки використанню безмежних можливостей Інтернет-центру.

Наша бібліотека утверджує свій імідж, запроваджуючи інноваційну діяльність, ведучи пошук додаткових джерел фінансування, вивчаючи потреби користувачів і організовуючи діяльність за цільовими програмами та грантами.

Осмисливши роботу бібліотеки за останній період, можна сказати, що її діяльність стала більш публічною та необхідною в житті місцевої громади.

Щорічно бібліотекою користується більше 4 тисяч читачів. Ми відкриті для всіх, ріді своїм вірним і постійним читачам і готові приймати нових.Дуже часто звучать в бібліотеці щирі слова вдячності від її відвідувачів.

У бібліотеки багато друзів. Це всі жителі Лохвицької громади, що відвідують нашу книгозбірню, користуються її послугами, беруть участь в різноманітних заходах, допомагають нам у вирішенні безлічі питань – дарують книги, газети та журнали, співпрацюють з бібліотекарями, проводячи спільні заходи, надають спонсорську допомогу.

Дійсно, бібліотеці є чим пишатися! Вона вносить значний вклад в культурне життя нашого міста, працюючи для людей. За 125 років бібліотека стала справжньою скарбницею знань, храмом книги, центром освіти, дозвілля та спілкування усіх її користувачів.

Бібліотека живе, працює і творить історію сьогодення. І про цю історію вже наші діти будуть розповідати онукам і правнукам, майбутнім читачам та їх дітям...

Бліц-інтерв’ю

Л. Д. Пономаренко, директор бібліотеки:

День народження бібліотеки – це привід для привітання зі святом користувачів бібліотеки та відданих її друзів – меценатів і спонсорів, дарителів книг, усіх, хто підтримує її добрим словом і добрими справами. Хочемо подякувати районній державній адміністрації, районній раді, Черевку В. М, який постійно привозить книги з обласної бібліотеки.

Соціальне партнерство тісно пов’язує районну бібліотеку із навчальними закладами Лохвиці - гімназією №1, ЗОШ №2, медичним училищем(Лесик С. Г., та Ніколенко А. М.), ПТУ – 27, Лохвицьким краєзнавчим музеєм, районним будиноком культури, територіальним центром, районним управлінням юстиції.

Особлива подяка народному депутату Кутовому Т. В., який подарував 51 книгу на суму 1660 грн.;

читачеві нашої бібліотеки, директору "Інститутe Українського Вільного Козацтва імені Антона Кущинського" Панченку О. І., який завжди дарує книги, збірки історико-краєзнавчого плану;

Чекмезу Миколі Івановичу, який дарує книги нашого земляка, письменника Миколи Петренка;

Плюйко Наталії Вікторівні, яка за власні кошти зробила річну передплату дитячого журналу для районної бібліотеки.

Бібліотеки сьогодні не мислять свого існування без співпраці зі ЗМІ, без висвітлення своєї діяльності на сторінках періодичних видань. Дякуємо редакціям районної газети «Зоря» та газети «Лохвицький край» за сприяння в нашій праці.

Л. Я. Карпець, провідний методист Лохвицької ЦРБ:

Центральна районна бібліотека є центром методичної допомоги і координації роботи для 34-х бібліотек - філіалів: здійснює аналіз роботи бібліотек, обробку статистичної інформації, узагальнює досвід роботи бібліотек -філіалів, вживає заходів для підвищення кваліфікації бібліотечних працівників системи, створює умови для творчого зростання бібліотекарів, пошуків та застосування ними сучасних інформаційних технологій та запровадження інноваційних форм роботи з користувачами.

Нині бібліотека змінює своє обличчя і методи роботи, підвищуються й вимоги до професійних знань і умінь бібліотекаря. XXI століття, визначивши одним із своїх головних пріоритетів інформатизацію суспільства, об'єктивно поставило професію бібліотекаря у перший ряд найнеобхідніших і найактуальніших. Тож сьогодні бібліотечна справа потребує від працівників постійного пошуку, роботи над собою, удосконалення професійних знань.

Розуміючи гостру потребу в підвищенні кваліфікації бібліотечних працівників, організовуються цікаві професійні заходи. Традиційними залишаються семінари. Питання, що розглядаються на семінарах, завжди актуальні за змістом, допомагають вирішити нагальні проблеми практичної роботи.

БузівськаВ. О, заввідділом обслуговування населення

Поєднуючи традиційні та інноваційні форми роботи бібліотекарі відділу обслуговування Сухоплечева О. Г., Бурлей К. І., Петрич О. О. та Сініченко Н.М. постійно працюють над тим, щоб заохотити користувачів до відвідування бібліотеки і читання книг. Робота нашого відділу проводиться відповідно до плану і в тісній співпраці з навчальними закладами міста.

Велику роботу проводить відділ із національно – патріотичного виховання підростаючого покоління.

Лохвицька районна бібліотека включилася в громадські обговорення, які організували: Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека ім.І.П.Котляревського та Полтавське обласне відділення Української бібліотечної асоціації за підтримки управління культури Полтавської обласної державної адміністрації.

Працівники відділу виконують волонтерську культурно – просвітницьку роботу в Університеті третього віку, який діє при територіальному центрі.

Протягом останніх років в бібліотеці діє акція «Подаруй бібліотеці книгу». Користуючись нагодою, хочемо подякувати всім, хто бере участь в цій благородній справі, а особливо Іщенко І. В., Поляруш А. С., Оргіш Н. С., Лішевській Л. С., Залужному О. М.

Постійну увагу жителів міста привертають до себе віконні виставки – інсталяції, присвячені різноманітним культурним подіям.

Ми та наші користувачів постійно беремо участь у різних обласних та районних конкурсах, так в районному літературно – мистецькому конкурсі «Між нас тобі, Кобзарю, жити» в номінації «Вишита робота» перемогла наша постійна читачка Оргіш Н. С., а в обласному конкурсі на кращий сценарій масового заходу з правового виховання юнацтва та молоді бібліотекарі Бурлей К. І. та Лихно Т. В. зайняли 3 місце серед бібліотек області.

Грипась Т. І., заступник директора по роботі з дітьми:

Щодня гостинно відчиняє двері і чекає на своїх вірних друзів – читачів районна дитяча бібліотека. У цьому затишному місці можна ознайомитись з книжковими новинками, отримати безліч потрібної інформації і просто поспілкуватися з друзями, знайти добру пораду і щиру підтримку.

Радо зустрічають малечу працівники відділу для 1-4 класів Ралко А. М. та Юхно Н. В., готуючи для них різноманітні цікаві масові заходи, великою популярністю користуються лялькові вистави. Також регулярно проводяться майстер-класи по виготовленню ляльок – мотанок для усіх бажаючих. Бібліотекарі допомагають дівчаткам, мамам та бабусям вивчити і засвоїти цю прадавню науку.

«Хто володіє інформацією – той володіє світом» - саме в цьому намагаються переконати юних читачів провідний бібліотекар Потрапелюк Л. І. та провідний бібліограф Бондар Л. В, що працюють у відділі для учнів 5 – 9 класів.

Дитяча бібліотека постійно приймає участь в районних, обласних та всеукраїнських конкурсах: щорічно проводиться конкурс «Найкращий читач», конкурси малюнків юних читачів, виробів з природних матеріалів, поетичних та прозових творів, рекламних постерів до улюблених книг. Нещодавно працівники бібліотеки Юхно Н. А. та Косенко В. М. вибороли перше місце в обласному конкурсі буктрейлерів до книг –ювілярів - «Таня Гроттер та черевики кентавра».

Бібліотекарі дитячої бібліотеки ставлять собі за мету зробити все можливе, щоб юні читачі дружили із книгою, щоб і з книги, як із найчистішого джерела, черпали знання і почуття гарячої любові до своєї Вітчизни, свого народу.

Юхно Н. В., заввідділом комплектування та обробки літератури:

Бібліотека починається з нашого відділу. Тут працює два кваліфіковані працівники – Юхно Н. В. та Коваленко О. Д.

Кожного року до бібліотеки надходить близько 5 тисяч екземплярів книг та брошур. Але на превеликий жаль у цьому році бібліотека не отримувала періодичних видань за браком коштів.

Фонд поповнювався літературою, що надходила з обласної бібліотеки та завдяки дарункам небайдужих людей. Ми дуже вдячні їм за це.

Т. В. Лихно, провідний бібліотекар Інтернет – центру Лохвицької ЦРБ:

Сьогодні вже не викликає подиву те, наскільки стрімко ввійшли у повсякденне життя бібліотекарів інформаційні технології. Ми живемо в комунікативному світі, де інформація стала однією з найважливіших цінностей. Її обсяги постійно зростають. Бібліотека – саме те середовище, де можна отримати необхідні знання, навчитися самостійно знаходити інформацію, Інтернет є важливим інструментом для особистого та професійного спілкування.

Наш Інтернет- центр – наймолодший підрозділ бібліотеки, що з’явився лише 4 роки тому. Зараз послугами безкоштовного доступу до мережі Інтернет користується близько 1000 жителів Лохвиці та району.

Вік наших користувачів – від 6 до 81 року, їх інформаційні запити - різноманітні

Бібліотека пропонує користувачам справжній медіа-мікс. Досить клацнути мишкою, і кожен може шукати книги, або ж за допомогою електронної пошти чи чату обмінюватися думками щодо щойно переглянутих відео, спілкуватися з друзями в соціальних мережах.

Діти та молодь найчастіше шукають в Інтернеті інформацію для дозвілля, а саме: музику, сторінки фанатів, комп'ютерні ігри, заходи. Але Інтернет використовують також для написання рефератів чи інших робіт для школи, або з метою знаходження інформації щодо повсякденних проблем чи актуальних новин. Бібліотека пропонує свої послуги як інформаційний та комунікаційний центр для задоволення цих інтересів.

З 2013 року при Інтернет – центрі Лохвицької ЦРБ функціонує факультет інформаційних технологій для студентів Університету третього віку. Студенти, а це люди, які перебувають на заслуженому відпочинку, навчаються користуватися комп'ютером, створюють свої сторінки в «Однокласниках», спілкуються з рідними за кордоном, знаходять матеріали для своїх хобі. Заняття проводяться працівниками Інтернет – центру Лихно Т. В. та Косенком В. М.

Також ми завжди надаємо допомогу у підготовці та проведенні різних бібліотечних заходів як для районних так і для сільських бібліотек.

Надаючи безкоштовний доступ до мережі Інтернет ми також пропонуємо своїм користувачам багато інших послуг, серед яких роздрукування інформації з електронних носіїв, кольоровий та фотодрук. То ж запрошуємо завітати до нашого Інтернет – центру!

Кiлькiсть переглядiв: 304

Коментарi