Вони загинули за Україну

2023-01-27

На Аскольдовій могилі поховали їх -
Тридцять мужнів українців, славних, молодих…
На Аскольдовій могилі український цвіт! -
По кривавій по дорозі нам іти у світ.
На кого посміла знятись зрадника рука? –
Квітне сонце, грає вітер і Дніпро - ріка…
На кого завзявся Каїн? Боже, покарай! –
Понад все вони любили свій коханий край.
Вмерли в Новім Заповіті з славою святих. –
На Аскольдовій могилі поховали їх.".
П.Тичина

В Україні щорічно 29 січня відзначається День пам’яті героїв Крут. Крути-одна з трагічних і водночас легендарних сторінок в історії українських визвольних змагань 1917-1921 років.

29 січня 1918 року біля залізничної станції Крути, за 130 км від Києва, відбувся бій, що став одним із символів боротьби українського народу за свободу і незалежність. Бій між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків, тривав 5 годин.

За сучасними підрахунками втрати українських військ під Крутами оцінюють у 70–100 загиблих. Серед них – 37–39 вбитих у бою та розстріляних студентів i гімназистів.

Нерівний бій під Крутами на декілька днів віддалив захоплення Києва. Затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.

19 березня 1918 року за рішенням Центральної Ради полеглих в бою під Крутами студентів урочисто перепоховали на Аскольдовій могилі в Києві. На траурній церемонії виступив Михайло Грушевський, який назвав вчинок київської молоді героїчним.

Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності в боротьбі за незалежну Україну.

«Пам ‘яті героїв Крут»,під такою назвою в читальному залі облаштовано тематичний перегляд літератури.

Серед представлених на виставці видань – книга «Крути, січень 1918 року», куди увійшли невідомі і маловідомі документи, свідчення, спогади учасників бою під Крутами.

Зацікавлять читачів матеріали видань «Героїка трагедії Крутів», «Бій під Крутами»,СорокаЮ… В цих виданнях на основі спогадів учасників бою, роздумах сучасників осмислюється героїка подвигу юнаків України в ім’я своєї Вітчизни.

Документи книжкової експозиції відображають трагічні сторінки історії України початку ХХ століття, розповідають про молодих героїв, що в січні 1918 року полягли біля залізничної станції Крути.

Історичні матеріали, свідчення та спогади нечисленних учасників бою, яким вдалося вижити, та статті розкривають хід та причини трагедії.

Крути стали легендою,символом жертовності та незламності молодого покоління.

Світла пам’ ять тим,хто віддав своє життя за свободу і незалежність України! Слава Україні! Героям слава!

Людство, на хвилину зупинися.

У минуле спомин простели.

Над святою пам’яттю схилися

Тих, що безневинно полягли…

Кiлькiсть переглядiв: 96

Коментарi