Революція Гідності на сторінках книг

2022-11-21

З часів козацтва і до наших днів українці виборювали ціною власного життя свою свободу та незалежність. У новітній історії нашої країни постають нові виклики: від Революції Гідності до повномасштабного вторгнення російського агресора в Україну.

Теперішня війна – це новий Майдан, але вже в межах всієї країни… Цьогорічне відзначення відбувається в умовах масштабної агресії з безкінечними повітряними тривогами та учасниками Революції Гідності, з яких значна частина перебуває на фронті, відстоюючи Незалежність нашої країни, як і дев’ять років тому.

Гасло 21 листопада цього року є: «Вистояли на Майдані – переможемо у війні».

Головна цьогорічна теза звучить як Революція Гідності – це був перший переможний бій цієї війни.

Сьогодні, дорогі гості та жителі нашої громади, я хочу до вашої уваги запропонувати добірку книг, у яких висвітлюються події вогняної зими 2013- 2014 років в хронологічному порядку, на сторінках цих книг оживає Майдан, протестувальники, борці за Свободу та відстоювання своїх прав, пробуджується від довгого сну справжній український дух непоборимої української нації.

/Files/images/Революція Гідності 2022 кн 1.png

Михайло Винницький «Український Майдан, російська війна.» Хроніка та аналіз Революції Гідності»

«Український Майдан, російська війна. Хроніка та аналіз Революції Гідності» – це передусім докладна хроніка подій Майдану, анексії Криму й російсько-української війни до 2018 року. Ця історична праця поєднує в собі точку зору науковця і спостерігача-учасника, який брав активну участь у протестах. Під час Революції Гідності Михайло Винницький був постійним коментатором англомовних ЗМІ, здійснював аналіз поточних подій у своєму блозі «Думки з Києва». А згодом написав цю книжку, яка вперше побачила світ 2019-го року англійською мовою і стала внеском автора у відстоювання позицій України в її довголітній інформаційній війні. Книга ілюстрована картами переміщень військ, змін кордонів непідконтрольних територій на сході України, таблицями із досягненнями й невдачами українських реформ. А також різноманітними соціальними дослідженнями, опитуваннями й виборчою статистикою. Усе це для того, аби буквально "на пальцях" пояснити іноземцям передумови й перебіг "Української кризи", як помилково називають українські події на Заході.

Як зазначає автор у передмові до своєї книги: «Для мене Майдан Незалежності був емоційним місцем – місцем ейфорії, суму,страху, гніву, солідарності та гордості. Тут я відчував Людяність; тут все було можливе, тому що була особлива єдність – «ми». Це також було місце, де я вперше побачив Смерть, а також те явище, що переконливо назвали «Народженням Нації»…

Українці назвали події 2013-2014 років «Революцією Гідності». Ця назва глибока, і точна. Вона показує дуже філософські реалії досвіду Майдану. Протягом трьох місяців мирового протесту кожного зрозумів, що насправді означає бути Людиною»

Ця книжка про незнищенну українську націю. Про людей, які змінилися під час революції, і про ширші цивілізаційні наслідки цих подій.

/Files/images/Революція Гідності 2022 кн 2.jpg

Стражний Олександр «Менталітет Майдану» Хроніка подій. Свідчення Очевидців

У цій книзі подано огляд подій, що відбувалися в Україні в листопаді 2013 – лютому 2014 років.

Особлива цінність цієї хроніки полягає в тому, що, значною мірою, вона спирається на свідчення безпосередніх учасників Революції Гідності в Україні, представників різних професій, національностей та вікових категорій.

Автор видання, відомий письменник та лікар-психотерапевт, сам надавав медичну допомогу на Майдані, а згодом працював кризовим психотерапевтом з бійцями АТО. І ця книга написана, передусім, емоційним, відвертим, часом безапеляційним учасником Руху Спротиву, а вже потім — кваліфікованим лікарем й талановитим майстром слова, який досліджує менталітет Майдану.

«Майдан — не лише історична подія, але й колосальний психологічний чинник… Майдан — це стан душі, в якій почуття Порядності, Відповідальності, Самопожертви, Сміливості, Честі перевищили такі звичайні людські якості, як схилення перед лідерами, прагнення до особистої користі або самозбереження… Майдан — це архетип українського менталітету, який, немов висохле русло ріки, знову наповнився вируючим повноводним потоком».

За спостереженнями Олександра Стражного, в «менталітеті Майдану» домінували такі риси як обережність, ввічливість, гідність, волелюбність, сміливість, невизнання авторитетів, неспроможність стратегічного планування, висока здатність до самоорганізації, волонтерський ентузіазм, безкорисливість, релігійна толерантність, козацький дух, кмітливість та гумор. Саме ці риси сформували обличчя Майдану, та, значною мірою, обумовили перебіг Революції Гідності.

/Files/images/Революція Гідності 2022 кн 3.jpg

Трайдакало Олег «Майдан. Погляд зсередини».

У книзі вміщені спогади людей, які опинилися у вирі подій, які згодом назвуть Революція Гідності. І тому кожне слово тут – правда, а кожна емоція –щира. Автор сам був учасником Майдану, пліч о пліч з побратимами переживав все, що там відбувалося, згодом строки лягли на папір, і від пережитого з’явилися чудові вірші, які увійшли у книгу. «Майдан. Погляд зсередини» починається світлинами побратимів письменника, які загинули, захищаючи Майдан. А завершується фотографіями надгробних пам’ятників, що повиростали по всіх куточках України. І, на жаль, продовжують рости. А між ними не триста сторінок тексту, а обірвані життя…

Автор закликає усіх нас : «Прошу вас, благаю, живіть і допомагайте один одному. Це зовсім не складно. Іноді достатнього теплого слова, шматка хліба чи келиха вина, щоби повернути людині бажання жити. А деколи – просто вислухати і щиро поспівчувати. Не поспішайте одягати ці гарні гранітні обладунки на свої тіла і душі.»

/Files/images/Революція Гідності 2022 кн 4.jpg

Виноградов Олег «Слово Майдана »

Вся правда про революційний Майдан. У книзі зібрано сто оповідань учасників і очевидців подій, що сталися на Майдані Незалежності в Києві з листопада 2013 по лютий 2014 року. Спогади представників майже всіх служб, підрозділів, напрямків і рухів Майдану нададуть можливість читачам зрозуміти думки, надії та вчинки тих, хто ціною власного життя відстоював честь України і гідність свого народу.

Всі оповідання - цікаві, відверті, емоційні і по-своєму унікальні. Кожен майданівський день, кожну подію, кожен штурм герої книги бачили по-різному.

/Files/images/Революція Гідності 2022 кн 5.jpg

Брати Капранови « Майдан. Таємні файли»

У Революції брали участь мільйони, але що насправді сталося тоді, й досі залишається таємницею. Що відбувалося за лаштунками Майдану? Хто платив за Революцію? Як ділили владу переможці? Хто і чому здав Крим та Донецьк? Яким дивом встояли Одеса і Харків? Герої цього журналістського розслідування не тільки ті, хто стояв на сцені, але й ті, хто ховався за лаштунками, хто їздив до Януковича і хто сперечався з Європою, захоплював адмінбудівлі, сидів у буцегарнях, а також воював, лікував, працював для того, щоб Революція перемогла. Як пишуть самі автори про свою книгу: «Революція 2013-2014 років кожен з нас бачив по своєму. Адже головні її події відбувалися на Майдані, на Банковій, у Будинку профспілок, у КМДА, у Харкові, Львові, Одесі, на Михайлівській площі, на Грушевського, у Маріїнському парку - і немає такої людини, яка була скрізь…Саме тому події тих днів до сьогодні оповиті таємницею - хоч насправді їх бачили усі…Звісно, правда - річ відносна. Кожен бачить її по-своєму …Ну а висновки?

Висновки робіть самі».

Ця книга дасть багато відповідей на запитання, закриє хоч трішки білих плям, проллє світло на історію Революції Гідності.

/Files/images/Революція Гідності 2022 кн 6.jpg

Михайло Вітер «Літопис Революції Гідності»

Основна увага в книзі приділяється правдивому опису подій, людей, того духу взаємопідтримки і самопожертви, що панував на Майдані. Автор не тільки описує Євромайдан, а і розповідає про участь у революції своїх земляків - жителів невеличкого містечка Комарна, що на Львівщині. Адже провівши з ними дні і ночі біля «комарнівської» барикади на вул. Городецького, за розмовами у «комарнівській» палатці, дали йому об’ємний та унікальний матеріал, про організацію спротиву на місцях. А про те як протистояли Михайлові земляки на Майдані читайте в книзі «Літопис Революції Гідності». У передмові до книги М. Вітер написав:«Сподівання людей на швидкі зміни на краще в Україні після революції,на жаль, не виправдались. Це породило в суспільстві розчарування і зневіру. Багато хто вважав, що для перемоги демократії в Україні достатньо, щоб переміг Майдан. Тому мав рацію український історик Володимир В’ятрович, кажучи: «Дехто каже, мовляв, яка ж перемога, якщо ми опинилися іще гіршій ситуації. Я в таких випадках наводжу аналогію з комп’ютерною грою: ми перемогли на одному рівні, перейшли на інший - а там чортики страшні. Але ми повинні боротися. Ми перемогли на попередньому рівні. Пам'ять про цю перемогу надихає нас зараз».

У 2014 році незалежний міжнародний рейтинг патріотизму «Immіgrada» назвав українців найпатріотичнішим народом у світі, а ЮНЕСКО визнало український гімн найкращим державним гімном світу.

Україна – це територія гідності і свободи. Такими нас зробила не одна, а дві революції – наш Майдан 2004-го року, який був Святом Свободи, і Революція 2013-го року – Революція Гідності, такими нас робить зараз повномасштабна війна… Сотні наших земляків стали на захист української держави. Є ті, хто навіки залишаться у нашій пам’яті Героями!

Низький уклін бійцям, які захищали та нині захищають нашу територіальну цілісність. Низький уклін волонтерам, всім тим, хто наближує Перемогу у тилу.

Від щирого серця бажаємо усім нам Перемоги та миру.

Вистояли на Майдані - переможемо й російських окупантів!

Слава Україні!

Героям Слава!

Дякую за увагу!

Підготувала бібліограф Петрич О.О.

Кiлькiсть переглядiв: 33

Коментарi