ЧАРІВНИЦЯ ЗІ ШВЕЦІЇ

2022-11-10

14 листопада виповнюється 115 років від дня народження відомої шведської казкарки Астрід Ліндгрен - однієї з кращих казкарок світу. Навряд чи який інший автор, що пише для дітей має таке широке коло читачів і такі величезні наклади своїх творів. Популярність своїх творів письменниця пояснювала двома причинами. Перша та, що сама вона мала щасливе дитинство, яке стало джерелом натхнення для її творчості. А друга – та, що вона весь час пам’ятала, як то бути дитиною.

Її книги перекладені на 70 мов світу. За свої твори Астрід Ліндгрен отримала багато премій і нагород, серед них і найпрестижнішу міжнародну відзнаку за найкращий твір у галузі дитячої літератури – золоту медаль Г.К.Андерсена (1958 р.), яку називають Нобелівською премією у дитячій літературі.

У 1969 році письменниця отримала Шведську державну премію з літератури. У 1979 році – літературну премію Януша Корчака за казкову повість «Брати Лев’яче серце». Крім нагород, що присуджуються дитячим письменникам, А.Ліндгрен отримала низку премій для «дорослих» авторів: медаль Карен Бліксен (Данія), чилійську премію Габріели Містраль, шведську премію Сельми Лагерлеф. Також письменниця удостоєна найвеселішої нагороди, яка може бути у дитячого письменника – це міжнародний «Орден Усмішки».

До ювілею казкарки на дитячому абонементі бібліотеки оформлена виставка-персоналія «Чарівниця зі Швеції», на якій представлені найвидатніші твори авторки.

/Files/images/IMG_0769.JPG

Тріумфальний вступ письменниці до дитячої літератури розпочався з повісті «Пеппі Довгапанчоха». Дівчинка, для якої затісні будь-які рамки – фантазерка, бунтарка, жартівниця. Неймовірно сильна, щедра і трішечки самотня. Пригоди рудої фантазерки продовжуються у повістях «Пеппі Довгапанчоха сідає на корабель» та «Пеппі Довгапанчоха у південних морях».

Знамениті казкові повісті про «веселого, розумного і до міри затовстого чоловіка у розквіті сил» вже давно завоювали цілий світ неповторним сюжетом, неймовірністю подій, щирим гумором і невичерпною фантазією. На виставці представлена трилогія про Карлсона: «Малий та Карлсон, що живе на даху», «Карлсон прилітає знов», «Нові пригоди Карлсона, що живе на даху».

Астрід Ліндгрен не зраджує свого таланту великої оповідачки і знавця дитячих сердець і на сторінках книг про життя дітей на хуторі Гамірному: «Ми всі з Гамірного», «Ще про нас, дітей з Гамірного» та «У Гамірному дуже весело». Кожна книжка ніби осяяна теплим сонцем дитинства. На хуторі лише три садиби, але шестеро дітей, які живуть там, не мають часу нудьгувати, адже з ними трапляється багато цікавих і веселих історій.

Є в доробку знаменитої письменниці дитячий детектив – справжній шедевр. Це трилогія про Калле Блюмквіста: «Детектив Блюмквіст здобуває славу», «Детектив Блюмквіст ризикує» та «Калле Блюмквіст і Расмус».

Неодмінно сподобаються нашим юним читачам повісті А. Ліндгрен «Діти з Бешкетної вулиці» та «Лотта з Бешкетної вулиці». Лотта- найменша дитина в родині. Їй немає ще й чотирьох рочків, та часом може втнути таке, чого старші діти вже не роблять. Та найбільше Лотта не любить самоти, тому з нею завжди весело й цікаво.

Але світ складається не з самих щасливців. Є вньому діти, скривджені долею, самітні. І до таких дітей також горнеться серцем славетна письменниця. Їм вона присвячує сторінки найкращих своїх книжок: самотній Буссе з повісті «Міо, мій Міо!», хворий і не вельми щасливий Карл із «Братів Лев'яче серце». Письменниця вчить дітей, щов світі існує не тільки добро, а й зло, і що зі злом необхідно боротися, що кожне зло можна і потрібно перемогти.

Неймовірна казкарка говорила: «Я пишу для своїх дітей і дітей усього світу». А на питання про те, як стати гарним дитячим письменником вона завжди відповідала: «Треба просто пам'ятати, яким ти був у дитинстві». Астрід Ліндгрен не дожила зовсім небагато до свого століття – її не стало 28 лютого 2002 року. Але вона залишила нам свою усмішку і дивовижно світлі і радісні казки.

Кiлькiсть переглядiв: 112

Коментарi