ПАМ’ЯТАЙ ПРО КРУТИ!

2022-01-28

/Files/images/kruty-1.jpg

Ой, Крути, ну як вас забути,

Не гоїться давня біда,

Бо знов смертоноснії круки

З ворожого лізуть гнізда…

29 січня українці відзначають день пам'яті Героїв Крут. До цієї дати в читальному залі Публічної бібліотеки ім. Г.С. Сковороди було організовано тематичну поличку «Крути: подвиг і трагедія». На ній представлені книги, періодичні видання, художні твори, свідчення, статті і виступи видатних особистостей доби Української революції 1917-1921 років, в яких розповідається про події сторічної давнини. З них ви дізнаєтесь, що 29 січня 1918 року на станції Крути (Ніжинського району Чернігівської області) кілька сотень молодих курсантів, а також київських студентів і гімназистів, рішуче відстоювали право українського народу жити у власній державі. Подвиг українських юнаків під Крутами, що своєю кров’ю окропили святу землю в боротьбі за волю України, навічно залишиться в історії як символ національної честі.

З метою вшанування пам’яті загиблих під Крутами 21 січня 2022 року для учнів 10-го та 11-го класів в ЛСШ№2 було проведено бібліографом Петрич О.О. бібліографічний огляд літератури «Кров і вогонь з’єднались в серцях молодих».

Захід розпочався з інформаційного повідомлення «В єднанні сила і міць держави», присвяченого дню Соборності. Присутні більше дізналися про становлення і розвиток українського національного державотворення, про Акт Злуки, який спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну, національну державу. А яким був шлях до волі учні дізналися з огляду літератури «Кров і вогонь з’єднались в серцях молодих». Петрич О.О. розповіла про подвиг і трагедію під Крутами, де у 1918 році в нерівному бою з більшовицькими військами полягли за незалежність України більше 300 молодих патріотів, серед них вояк Студентської сотні Федір Матвійович Гончаренко, молодший брат Аверкія Гончаренка, ці два Герої були уродженцями Лохвицького повіту. Двоє братів приймали участь у битві під Крутами, але загубили під час бою один одного і нажаль Федора було вбито. Учні з цікавістю слухали, про життя нашого земляка Аверкія та про його спогади, які описані в книзі «Герої Крут і Полтавщина». Особливе пожвавлення викликав роман Костянтина Тур-Коновалова «Крути 1918», адже він був екранізований і багато хто з присутніх переглядали фільм.

Після заходу присутні мали змогу ознайомитись з переглядом літератури «Крути – бій за майбутнє!».

Крути, без сумніву, були, є і будуть завдяки героїзму молодих студентів, однією з героїчних сторінок нашої історії.

Ті, хто загинув у битві назавжди залишаться в нашій пам'яті. Вони полягли, щоб ми сьогодні жили у вільній і незалежній Українській державі.

Цей білий сніг на чорнім чорноземі,

Як білий аркуш у крутянський степ.

Я знов торкаюся цієї теми,

В якій кривавиться не стерп.

В якій невигойність і болі.

Бинтів – немає!Тільки – сніг!

Цей білий сніг на чорнім полі,

Цей білий сніг - у ізголов’я ліг.

Цей білий сніг молодший за їх юність,

Цей білий сніг-шрапнеллю у світи.

Цей сніг в майбутнє,

у сьогодні

у минулість!

Цей сніг нетанучий, на лицях молодих!

Григорій Булах

/Files/images/зображення_viber_2022-01-28_11-21-13-168.jpg

/Files/images/зображення_viber_2022-01-28_11-22-42-073.jpg

/Files/images/зображення_viber_2022-01-28_11-20-49-004.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 99

Коментарi