«Трагедія,історія,пам’ять…»

2022-01-27

Людство, на хвилину зупинися.

У минуле спомин простели.

Над святою пам’яттю схилися

Тих, що безневинно полягли…

27 січня весь світ вшановує пам’ять загиблих в роки Голокосту – жахливої трагедії, жертвами якої стали близько шести мільйонів євреїв. В Україні було розстріляно понад півтора мільйона людей, але й до сьогодні дослідники не мають точних даних щодо справжньої кількості знищених нацистами євреїв та ромів.

Генеральна асамблея ООН 1 листопада 2005 року прийняла Резолюцію № 60/7 «Пам’ять про Голокост», у якій говориться, що «Голокост, який привів до знищення однієї третини євреїв і незліченної кількості представників інших національностей, буде завжди слугувати всім людям пересторогою про небезпеки, які приховують у собі ненависть, фанатизм, расизм та упередження…». Саме цей документ оголосив Днем пам’яті жертв Голокосту 27 січня. Того дня в 1945 році війська 1-го Українського фронту увійшли до нацистського табору смерті Аушвіц.

В Україні та за її межами символом нелюдських страждань, траурним місцем, де відбулись масові розстріли жертв (переважно єврейської національності) вважається Бабин Яр.

Україна – одна з держав Східної Європи, єврейське населення якої понесло чи не найбільші втрати в період Другої світової війни, уступаючи тільки Польщі. Так, за даними Українського інституту національної пам’яті місця найбільших масових страт єврейського населення в Україні: Бабин Яр (Київ) – більше 100 000, Богданівка Одеської області – понад 40 000, Дрогобицький Яр (Харків) ‑ близько 20 000, Кам’янець-Подільський – 23 600, Дальник Одеської області – близько 18 000, урочище Сосонки біля Рівного – понад 17 000 жертв.

Голокост євреїв на окупованій нацистами території СРСР відрізнявся від подібних заходів у Європі. Там євреїв заганяли в гетто, з часом могли відправити до місць масових знищень у газових камерах. На українських землях більшість єврейського населення загинуло від куль у протитанкових ямах. Їх викопували ще за радянської влади військовополонені, місцеве населення чи самі жертви.

Історія Голокосту є невід’ємною складовою частиною історії Європи та України.

До цієї скорботної дати у читальному залі нашої бібліотеки облаштовано тематичну викладку літератури: «Пам’яті жертв Голокосту». Матеріали, запропоновані на цій виставці, оповідають про криваві роки Другої світової війни, про смертний вирок, винесений єврейському народові, про людей усіх національностей, котрі стали жертвами фашизму тільки тому, що любили свій народ і боролися за його свободу.

Тож запрошуємо всіх,хто цікавиться історичним минулим ознайомитися з тематичним переглядом літератури.

/Files/images/зображення_viber_2022-01-26_10-30-45-568.jpg

Добірка книг до Міжнародного дня пам’яті загиблих жертв Голокосту «Голокост – шрам на серці людства» ви можете переглянути на сторінці бібліографа http://lokhvytsia-cbs.edu.poltava.ua/storinka_bibliografa/ .

Вшануймо світлу пам’ять мільйонів безневинно убитих людей різних національностей, більшість з яких були євреї.

Ми не відповідальні за минуле,але ми відповідальні за пам’ять про минуле.

Кiлькiсть переглядiв: 103

Коментарi