ХРИСТОС НАРОДИВСЯ! СЛАВІМО ЙОГО!

2022-01-05

Різдво є одним з головних християнських свят, яке вирізняють унікальні звичаї і традиції, а також власні символи. В Україні традиції святкування Різдва Христового передавалися із покоління в покоління. Наші прадіди чекали цього свята весь рік і ретельно до нього готувалися.

/Files/images/IMG_0459.JPG

Напередодні Різдва у бібліотеці оформлена виставка-свято «Чари Різдва»,яка ознайомить наймолодших читачів з традиціями і звичаями святкування Різдва в Україні. У першому розділі виставки «Христос народився! Славімо його!» зібрані книги та періодичні видання, з яких ви дізнаєтеся про історію цього найголовнішого християнського свята:

Капранови, брати Веселих свят./Текст/ Брати Капранови.-К.: Гамазин,2014.- 150

Православні свята./Текст: розповіді для дітей/Упор. Н.М.Трубило.- Чернігів: РВК «Деснянська правда»,2004.- 32 с.

Христос рождається! /Текст: вірші, колядки, щедрівки, перекази/ - К.: Лелека, 2008.-64 с.

Найпрекраснішою традицією українського Різдва є колядування і колядки. У другому розділі виставки «Йде до нас колядочка» зібрані книги з текстами цих прадавніх українських вітальних пісень:

Благослови, мати./Текст:..колядки та щедрівки…/Упор.І.Т.Бойко.-К.: Веселка,2001.- С.113- 123.

Бог предвічний народився./Текст: колядки та щедрівки.-К.: Веселка,2002.-40 с.

Йде до нас колядочка./Текст.- К.: АВІАЗ, 2016.- 40 с.

Напередодні Різдва оселю прикрашали оберегами, які мають сакральне значення. Розповіді про них можете знайти у книгах та періодичних виданнях, представлених у третьому розділі виставки «Різдвяні обереги».

/Files/images/IMG_0462.JPG

У Святвечір до хати заносять дідух. В різних регіонах України його ще називають дідо, дідочок, сніп-рай, коляда, колідник. Це останній обжинковий житній, пшеничний або вівсяний сніп. Цей солом’яний оберіг – це дух предків, дідів, збереження традицій і пам’яті родини. Це символ доброго врожаю, миру й злагоди в родині, достатку в домі. Традиція ставити дідуха в оселі на покуті походить з дуже давніх часів. Святковий сніп перебував у хаті протягом тижня. Його присутність додавала в родину святковий настрій і затишок. У народі казали: «Дідух до хати – біда із хати».

Традиційною різдвяною прикрасою був «павук», якого виготовляли із соломи жінки та незаміжні дівчата. Таких «павучків» вважали оберегом, який символізував рід та модель Всесвіту. Існує повір’я, що павук врятував діву Марію і малого Ісуса від неминучої смерті. Дізнавшись про народження майбутнього Месії, цар Ірод наказав убити всіх дітей віком до двох років. Коли вони втікали від переслідувачів, то заховалися в печері. Павук їх побачив і заснував вхід до печери павутиною. Пробігаючи повз печеру, переслідувачі звернули увагу на це і вирішили, що до печери давно ніхто не заходив. Це врятувало їм життя. Різдвяних «павуків» підвішували в хаті до центрального сволока на довгій волосині з конячого хвоста. Завдяки руху повітря «павук» повертався в різні боки, створюючи враження живої істоти.

Ще одним оберегом українців була різдвяна лялька-мотанка «Коляда». Це не просто сувенір чи іграшка. Мотанка – це частина нашої культури й історії. Як оберіг долі, вона пройшла з нашими пращурами все життя, була присутня на всіх подіях, а особливо на свята. Не стало винятком і Різдво. У давнину колядники, віншуючи людей, брали таку мотанку із собою. У ляльки є віничок, яким вона розмітає нечисту силу зі свого шляху. Також «Коляду» ставили на почесному місці в господі. Опріч віничка, мотанка тримала два мішечки: із зерном і з сіллю, щоб господарі були ситі і здорові.

Починаючи зі Святого вечора по хатах починають ходити колядники – молоді хлопці та дівчата. Готувалися до колядування заздалегідь. Виготовляли різдвяну зірку, маски Кози, Ведмедя та інші. Колядницькі ватаги поділялися на парубоцькі і дівочі. Хлопці ходили колядувати із зіркою і дзвоником, а дівчата із ліхтарем. Більше того, дівчата-колядниці до хати не заходять, а співають надворі, під вікном.

Заходячи у двір, колядники просять у господаря дозволу колядувати, а коли господар погоджується, починають співати вітальні пісні – колядки, бажаючи господарям щастя, здоров’я, многих літ і всяких статків у хаті і родині, за що їх обдаровують солодощами і грошима. Вважається, чим більше колядників відвідає оселю, тим щедрішим буде для родини рік.

Ще однією унікальною українською різдвяною традицією є вертеп. Це може бути як пересувний мініатюрний ляльковий театр, розміщений у коробі, так і живий театр з акторами. Класичний сюжет вертепу – це історія про народження Ісуса Христа.

Неодмінним атрибутом вертепу є різдвяна зірка, що є прототипом Віфлеємської. Її вважають символом радості, саме вона несе новину про народження Ісуса

Різдвяні вінки прийшли до нас із традицій західних країн відносно недавно, але вже встигли стати популярними. Це можна пояснити не лише красою декору, а ще й тим, що вінки в різних формах використовувались і в наших обрядах. Вважається, що різдвяний вінок в сучасному його розумінні з’явився в 1839 році. Його вигадав священник із Гамбурга Йоган Хінріх Віхерн. Щоб діти, яких він узяв на виховання, могли відраховувати дні до Різдва, він закріпив на колесі 24 маленькі свічки, які символізували дні. З першого грудня Йоган запалював по одній свічці. Традиція своєрідного вінка-календаря прижилася. Поступово він перетворився з релігійного елемента на світську прикрасу, яку вішають на двері й вікна з побажаннями щасливих свят.

У четвертому розділі виставки «Різдвяні історії з книжкової шафи» представлена художня література для дітей, в якій розповідаються чудесні історії, які трапляються Різдвяної ночі:

Від Миколая до Різдва./Текст/Упор.Г.Кирпа.- К.:Рідна мова,2014.-48 с.

Гаврош, Олександр Різдвяна історія ослика хвостика./Текст: повість/ О.Гаврош.-К.: Фонтан казок, 2019.-128 с.

Ніч проти Різдва./Текст/.- К. «Вид. група КМ-БУКС», 2018.- 24 с.

Рута, Оляна Брати Котигорошки./Текст6 казкові оповідки для молодшого шкільного віку/ О.Рута.-К.: Лелека,2003.-64 с.

Різдво вважається святом добра, миру і милосердя. У цей день прийнято пробачати образи та дякувати тим, хто підтримував тебе увесь рік. Також не можна відмовляти нужденним у допомозі, необхідно допомагати хворим, сиротам, бездомним тваринам, всім тим, хто з різних причин позбавлений святкових радощів.

Попереду різдвяні свята, приємні емоції, подарунки та багато позитивних моментів. Найкраща традиція Різдва – це проводити час у родинному колі. Тож не забувайте про своїх рідних, започатковуйте свої власні сімейні традиції і насолоджуйтесь цим святом. Нехай ця казка продовжується весь рік!

Кiлькiсть переглядiв: 112

Коментарi