7 грудня – день української хустки

2021-12-07

На ній і гроно , і пелюстка,

І небо, й райдуги на ній…

Мов берегиня вроди хустка,

З давен у нашій стороні.

Свято української хустки почали відзначати з 2019 року, щоб об’єднати жінок у всій країні та вшанувати важливі традиції. Хустка з давніх часів була важливим символом української культурної спадщини. Її передавали у спадок за жіночою лінією й оберігали, адже це була сімейна реліквія. Хустка завжди вважалась оберегом. Якщо хлопець збирався у далеку дорогу, дівчина давала йому свою хустку, на знак того, що чекатиме його. З нею також пов’язано чимало народних обрядів та ритуалів. Наприклад, коли у сім’ї хворіло немовля, його сповивали у мамину хустку. Хустка була основним головним убором,який жінки носили протягом цілого року. Влітку носили лляні, ситцеві чи шовкові, а взимку - вовняні. Хустка може чимало розповісти про свою господиню: дівчина вона чи заміжня жінка, ходить вона у веселощах чи горі, зібралась до роботи чи до свята. В українських жінок були святкові хустини, в яких вони ходили до церкви, і буденні, які вони одягали, коли порались по господарству. Молоді жінки переважно носили хустки світлих кольорів, на жінках старшого віку можна було побачити лише темні, а вдови завжди одягали тільки хустки чорного кольору. В залежності від регіону жінки використовували різні способи зав’язувати хустки. Наприклад на Півночі її в’язали під підборіддям, а кінці зав’язували на маківці. На Київщині кінці хустки обгортали навколо шиї та зав’язували на потилиці. Хустки були фабричними та домотканими. Як правило, їх виготовляли власноруч або купували у жінок,які вміли це робити. Про те, наскільки важливою для українських жінок була хустка, свідчить історія, що сталася навесні цього року на Закарпатті : там 92- річна бабуся втекла з домашнього карантину через вікно і пройшла пішки чималий шлях, щоби купити хустку до Великодня.

Сьогодні хустки повертаються в моду. Їх використовують у своїх колекціях як українські , так і закордонні дизайнери. А в сезоні осінь-зима 2020 хустка стала важливим трендом, яким модельєри радили замінити звичайні шапки,шарфи або капюшони.

До Всесвітнього дня української хустки в Публічній бібліотеці ім.. Г. С. Сковороди Лохвицької міської ТГ пройшов флешмоб «Мамина хустка мені до лиця», в якому взяли участь працівники та користувачі книгозбірні.


/Files/images/зображення_viber_2021-12-07_11-28-17-223.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 160

Коментарi