• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Новини бібліотеки
  • Війна відгриміла, а пам’ять жива(До 78 річниці визволення Лохвиці від нацистських окупантів)

Війна відгриміла, а пам’ять жива(До 78 річниці визволення Лохвиці від нацистських окупантів)

2021-09-10

/Files/images/визволення Лохвиці 2021_002.jpg

Вітер вічний вогонь гойдав,

І печаль, і пісні, і сміх…

Всіх полеглих ніхто не знав,

Пам’ятають усіх.

13 вересня – знаменна в житті кожного жителя Лохвиці дата – 78 річниця визволення міста від фашистських загарбників.

…Народна пам’ять ще не раз буде звертатися до трагічних, сповнених вогню, болю і крові подій далекого тепер уже 1941 року. Війна - це завжди горе і нещастя. Нещастя для матерів і народів. Але Друга Світова війна принесла людям такі жахи, страхи і страждання, яких історія людства ще не знала. Війна увірвалася в юність наших дідів і прадідів мов чорний смерч. Підпалила квітучу землю, затьмарила міста і села. Не оминули горе , біль та страждання німецько-радянської війни і нашу рідну Лохвиччину. Вже 12 вересня 1941 року Лохвиця була захоплена фашистами. Намагаючись затримати рух фашистів в районі урочища Шумейково потрапили в оточення 800 наших бійців на чолі з командуванням Південно-Західного фронту. 22 вересня майже всі вони полягли смертю хоробрих у нерівному бою з фашистами. Активну боротьбу з фашистськими загарбниками проводили партизани та підпільники, що діяли на території Лохвиччини. Було організовано 13 підпільних груп, що об’єднували понад 300 чоловік. У Лохвиці діяли міська підпільна група і антифашистське підпілля у вірменському легіоні. Найбільшим партизанським об’єднанням був загін «Сокіл» під командуванням Є.Х. Соколовського та А.С. Ярового. Цей загін діяв на території кількох районів Полтавської та Чернігівської областей . За роки окупації (12.09.1941-12.09. 1943 роки) фашисти вивезли на каторгу до Німеччини 3745 хлопців і дівчат з Лохвицького краю, 668 лохвичан загинули в гестапо. 12 травня 1942 року на околиці міста фашистами було розстріляно 287 жителів міста єврейської національності . Біль і жах того страшного травневого ранку описав в своїй книзі «По сусідству з гетто» очевидець тих моторошних подій , наш земляк , поет М. Є. Петренко.

«Мимо водокачки, мимо каланчі-

Ішли, ішли діти –качині ключі.

Ішли, ішли діти –під Горошків ліс,

І не чутно плачу, і не видно сліз….

Поза водокачку завертає стрій-

Хто там? Геля Калмен, однокласник мій.

Хто там? Роза Чорна, з норовом кози:

Два великих ока, наче дві сльози.

Вицвіла бруківка, стоптана трава,

От лиш слів не чути-а були ж слова.

Над Сулою в небо злинуло пташа:

Хто із них найменший- то його душа.

Майже що безпере-веселкова тінь.

Автомат затакав. Тиша,голубінь…»

В середині вересня 1943 року територія Лохвицького краю була звільнена від окупантів військами 40 армії Воронезького фронту, а 13 вересня військами 309 стрілецької дивізії генерал-майора Дрьоміна було визволено Лохвицю. Та ворог легко не здавався. Ще протягом кількох днів йшли жорстокі кровопролитні бої на території краю. З втратою нашого міста ворог не міг змиритися, а тому 13 і 14 вересня піддав його масовим нальотам авіації. У вересні 1943 року, після визволення, у місті містився штаб Воронезького фронту на чолі з генералом армії М. Ватутіним . Загалом же, 15540 жителів Лохвицького краю приймали участь в боях, 7757 лохвичан загинули в тій боротьбі. Більше 8 тисяч жителів за подвиги перед Батьківщиною були нагороджені орденами і медалями.

Слова вдячності та поваги сьогодні ми присвячуємо ветеранам Другої Світової війни, які відстояли право нашого народу бути вільним. В цей день ми низько схиляємо голови перед світлою пам’яттю загиблих фронтовиків, віддаємо данину поваги й шани колишнім підпільникам і партизанам, оборонцям та визволителям рідної землі, і пишаємося героями, які сьогодні сміливо йдуть в бій проти окупанта за незалежність України.

Ми свято шануємо пам’ять усіх,

Хто власним життям нашу юність зберіг,

Хто впав за свободу у грізну годину,

За землю священну,за Україну!

До 78-ї річниці визволення Лохвиці від нацистських окупантів для юних користувачів бібліотеки організовано розгорнутий тематичний перегляд літератури «Війна відгриміла, а пам’ять жива».

/Files/images/зображення_viber_2021-09-10_17-31-37-040.jpg

/Files/images/визволення Лохвиці 2021_001.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 134

Коментарi