ВЕЛИКОДНІЙ ВЕРНІСАЖ

2021-04-27

Незабаром весь християнський світ буде відзначати довгоочікуване, найрадісніше, найсвітліше і найбільш шановане в народі свято – Великдень. Свято це встановлене у пам’ять воскресіння розп’ятого на хресті Ісуса Христа. Щодо назви свята існує таке пояснення: у день, коли воскрес Божий Син, сонце з радості не заходило, звідси й наймення «Великдень».

Напередодні світлого воскресіння Христового в дитячому відділі бібліотеки оформлена виставка-інсталяція «Великодній вернісаж». На виставці представлені книги по українському народознавству, з яких юний читач дізнається про православне свято Паски, великодні звичаї і традиції, вірування українців, про народні ремесла.

/Files/images/0082.JPG

Україна має свою традицію – виготовлення писанок. Писанка - це один із найдавніших і найвідоміших культурних і духовних символів України. Вона увібрала в себе історію нашого народу, його звичаї, вірування. За легендою доля світу залежить від того, скільки писанок пишеться щороку до Великодня.

Особливу увагу привертають до себе книги про писанки та їх розпис:

Народне декоративно-ужиткове мистецтво Полтавщини./ Текст./Автори - упоряд. В.Д.Годзенко, Л.М.Оніщук, М.Е.Гонтарюк.- Полтава, 2007.- 40 с.

В книзі зібрані розповіді про майстрів декоративно-ужиткового мистецтва Полтавщини, яка являється яскравою перлиною в світовій культурі.

Полтавська Писанка./Текст./Упоряд. В.Асадчева.- Полтава: Оріяна, 2008.-64 с.:іл.

Книга розповідає про відродження та розвиток полтавської писанки, магію її символів, різноманіття барв та технологію традиційного виконання розпису. Це видання – спроба заявити про писанкарство та відродити феномен писанки та писанкарства на Полтавщині.

Соломченко О. Г. Писанки Українських Карпат./Текст./О.Г.Соломченко.- Ужгород: Карпати, 2004.- 238 с.:іл.

Ця книга – ілюстроване монографічне дослідження писанкового розпису різних етнографічних регіонів Українських Карпат. В ній подані зразки писанкових орнаментів, технології розпису, способи виготовлення природних барвників та інше. Видання щедро оформлене ілюстраціями та світлинами.

Зараз у нас створюють як традиційні писанки, так і сучасні декоративні яєчка. Вони стануть чудовим подарунком та окрасою свята. На виставці також представлені рушники, пасхальні серветки та інші Великодні прикраси. Самостійно виготовити такі сувеніри ви зможете, ознайомившись з книгами та періодичними виданнями «Жасмин» та «Моє хобі», які експонуються на виставці.

/Files/images/0086.JPG

На виставці також представлені ляльки–мотанки «Вербниця» та «Пасхальна». Здавна в кожній українській родині лялька-мотанка виконувала роль оберега, була берегинею роду, символом матері-прародительки та зв’язку між поколіннями. Майже до кожної події чи релігійного свята виготовлялася особлива лялечка.

/Files/images/0085.JPG

Вербниця – це мотанка, яку виготовляли до Вербної неділі. У деяких регіонах її ще називали Весницею, оскільки вона символізувала прихід весни та свята. Традиційно її виготовляли в червоних кольорах. Вербницю встановлювали в червоний кут на весь період свят, а також дарували близьким із побажаннями добра і щастя. Невід’ємною була наявність святкової атрибутики: пташки або гілочки верби.

Особливостями пасхальної мотанки є використання червоних і зелених відтінків, весняна тематика і наявність ємності ( корзинка, глечик) як символу зародження життя.

До уваги дітей також художні видання відповідної тематики. Запрошуємо всіх бажаючих переглянути виставку-інсталяцію, яка презентована у вікнах бібліотеки.

Кiлькiсть переглядiв: 183

Коментарi